UMOCNIENI DUCHEM ŚWIĘTYM

Dnia 2 kwietnia 2016 roku Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Antoni Pacyfik Dydycz rozpoczął wizytację pasterską w parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie. Wizytacja rozpoczęła się od Mszy świętej z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Sakrament ten przyjęło 93 osoby zarówno z naszej parafii jak i z parafii Ruchna. Wśród kandydatów do bierzmowania znalazła się grupa aż dziesięciu ministrantów i lektorów ze służby liturgicznej naszej parafii. Dzień ten był rocznicą śmierci św. Jana Pawła II, zaś liturgicznie Sobotą w Oktawie Wielkanocy.

Kandydaci przygotowywali się do przyjęcia tego sakramentu przez cały rok poprzez uczestnictwo w niedzielnych Mszach świętych, nabożeństwach różańcowych w październiku, Mszach roratnich w Adwencie oraz Drogach Krzyżowych i Gorzkich Żalach w Wielkim Poście, a także Triduum Paschalnym i Nowennie do Ducha Świętego.

Ponadto kandydaci do bierzmowania brali udział w spotkaniach w małych grupach prowadzonych przez 12 świeckich animatorów. Odpowiedzialnym za przygotowanie do bierzmowania był opiekun ministrantów ks. Piotr Karwowski, z którym wszyscy kandydaci spotykali się raz w miesiącu. Podczas tych spotkań kilku młodych ludzi wygłosiło świadectwa o tym, co w ich życiu zmienił sakrament bierzmowania oraz jak znaleźli drogę do Boga.

Kandydaci do bierzmowania, którzy w różny sposób zaangażowali się w życie parafii, mogli cieszyć się zwolnieniem z egzaminu z katechizmu. Każdy jednak musiał dokładnie poznać życiorys swojego świętego patrona, którego imię chciał przyjąć podczas sakramentu bierzmowania. Szczególną popularnością wśród młodzieży męskiej cieszyło się imię Piotr. Imię te wybrała zdecydowana większość chłopców na cześć jednego z dwóch patronów naszej parafii – świętego Piotra z Alkantary. Innymi często wybieranymi patronami byli: Jan Paweł i Antoni, a wśród dziewcząt: Helena, Anastazja, Joanna i Izabela.

Na początku uroczystości młodzież wyszła przed kościół na powitanie Księdza Biskupa, a następnie słowa powitania już w kościele wypowiedzieli ks. Proboszcz oraz rodzina państwa Bieńkowskich. Po Komunii świętej udzielanej pod dwiema postaciami przedstawiciele przyjmujących sakrament dojrzałości chrześcijańskiej wyrazili swoją wdzięczność osobom, które w ich życiu dali im pozytywny przykład swojej wiary oraz wręczyli kwiaty wszystkim obecnym kapłanom.

Na zakończenie Eucharystii ksiądz Proboszcz wraz z księdzem Piotrem wręczyli pamiątkowe Pisma Święte z specjalną dedykacją dla nowobierzmowanych oraz pamiątkowe książki dla animatorów grup do bierzmowania.

Parafialna służba liturgiczna zaangażowała się we wzorowo przygotowaną liturgię, a dla wielu możliwość posługiwania przy Księdzu Biskupie była dużym przeżyciem i radością. Liturgię Słowa przygotowali lektorzy będący jednocześnie kandydatami do bierzmowania, zaś o muzyczną oprawę liturgii zadbał organista pan Jakub oraz schola złożona z kandydatek do bierzmowania. Świadkami sakramentu bierzmowania wśród ministrantów i lektorów byli starsi koledzy również należący do służby liturgicznej. Dla wielu kandydatów świadkiem bierzmowania był jeden z rodziców chrzestnych.

ks. Piotr Karwowski